PNEUMARTINKA©

Technický rádce


Funkce pneumatik

Vedení směru

Pneumatiky vedou vozidlo přesně, bez ohledu na stav povrchu a nebo klimatické podmínky. Stabilita vozidla záleží na tom, jak pneumatiky dokáží držet stopu. Pneumatika musí vydržet příčné síly, aniž by vozidlo opustilo svoji trajektorii. Většinou má každý automobil na každé nápravě v pneumatikách jiný tlak. Dodržením správného rozdílu tlaku na přední a zadní nápravě dosáhnete ideální směrové stability vozidla.

Nesení zátěže

Pneumatiky jsou oporou vozidla nejen při jízdě, ale i když vozidlo stojí na místě. Kromě toho musejí být stále schopny odolat značnému přesunu zátěže při akceleraci a brzdění. Pneumatika osobního automobilu nese více než padesátinásobek vlastní hmotnosti.

Tlumení

Pneumatiky jsou oporou vozidla nejen při jízdě, ale i když vozidlo stojí na místě. Kromě toho musejí být stále schopny odolat značnému přesunu zátěže při akceleraci a brzdění. Pneumatika osobního automobilu nese více než padesátinásobek vlastní hmotnosti.

Valivý odpor

Čím se pneumatiky odvalují rovnoměrněji, jistěji a s nižším valivým odporem, tím je větší požitek řidiče a posádky z jízdy a nižší spotřeba paliva.

Přenos výkonu

Pneumatiky přenášejí výkon: Tedy užitný výkon motoru a brzdnou sílu. Úroveň přenosu výkonu je dána kvalitou několika čtverečních centimetrů v kontaktu s vozovkou.

Životnost pneumatik

Pneumatiky mají velkou životnost. Jinými slovy i po miliónech otáček kola si zachovávají dostatečný výkon. Opotřebení pneumatiky samozřejmě závisí na podmínkách jejího použití (zátěž, rychlost, stav povrchu vozovky atd.), ale z velké části také na kvalitě kontaktu s vozovkou. Důležitou roli proto hraje tlak v pneumatice. Má vliv na: - velikost a tvar styčné plochy - rozložení tlaků na různých místech pneumatiky v kontaktu s vozovkou.
Všechny výše uvedené funkce pneumatiky zaručují bezpečnost, komfort a hospodárnost. Pneumatika poskytuje tyto funkce po celou dobu životnosti, ale základní bezpečnostní opatření musí vzít na sebe uživatel. Aby pneumatika fungovala a vydržela nároky na ní kladené potřebuje vzduch. Proto je pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách životně důležitá. Vlivem přirozené pórovitosti pryže ztrácí pneumatika potřebný vzduch neustále, molekulu za molekulou. Na tlaku jsou závislé veškeré funkce pneumatiky: bezpečnost, hospodárnost a komfort. Z toho vyplývá, že nesprávný tlak v pneumatice naopak všechny tyto funkce narušuje. Stačí zběžná pravidelná kontrola a řidič může být téměř bez starostí.

Služby   |   Sortiment   |   Online objednávka   |   Technický rádce   |   Rychloservis   |   Historie firmy   |   Kontakt